CHILD ALERT SUSTAV U REPUBLICI HRVATSKOJ

Prvi sastanak radne grupe za uvođenje Child Alert sustava u Republici Hrvatskoj

Danas je u Svečanoj dvorani Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku održan sastanak za formiranje radne grupe koji je za cilj imao informiranje sudionika o specifičnim ciljevima projekta „116 000 pozivni broj za nestalu djecu“ te jačanje i proširenje suradnje između ključnih dionika na nacionalnoj i internacionalnoj razini kroz multidisciplinarni pristup fenomenu nestanka djece. Projekt „116 000 pozivni broj za nestalu djecu“ financiran je od Europske Unije i Ureda za udruge Vlade RH, a provodi ga Centar za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek s partnerima (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Zagreb i Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek) i suradnicima (Dom za odgoj djece i mladeži Osijek i Pravni fakultet Osijek).
Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, upoznao je sudionike sastanka s jednim od specifičnih ciljeva projekta – jačanje kapaciteta 116 000 pozivnog broja za nestalu djecu kroz razvoj novih funkcionalnosti, alata i mehanizama te kroz profesionalni razvoj ljudskih resursa, a sve u svrhu postavljanja temelja za pokretanje Child Alert sustava u Republici Hrvatskoj, prema uzoru na druge Europske zemlje koje imaju implementiran ovaj sustav u svoje zakonodavne nacionalne okvire.
Child Alert sustav je mehanizam za alarmiranje javnosti u slučajevim otmice djeteta, kao i u slučajevima kada je život djeteta u riziku bilo koje vrste. Child Alert sustav alarmira i informira javnost o nestanku djeteta neposredno nakon nestanka. Sustav se pokreće u slučaju bijega djeteta i kod sumnje na otmicu. Pri tome se koriste sva dostupna elektonska sredstva za obavještavanje o istom: e-mail, sms, upozoravajući znakovi na javnim putevima, blic informacije na radio i TV postajama.
Trenutno je Child Alert sustav uspostavljen u 17 zemalja Europske Unije, dok je krajnji cilj Europske komisije uvođenje operativnog Child Alert sustava u svih 28 država članica Europske Unije, kako bi rješavanje slučajeva nestanka djece bilo što brže i učinkovitije. Stoga Europska Unija kroz svoje direktive poziva članice da uspostave i razviju nacionalne mehanizme za uvođenje Child Alert sustava, te da definiraju nacionalni sistem koji će osigurati alarmiranje javnosti, kako u vlastitoj državi tako i u ostalim prekograničnim državama.
Ovim sastankom željeli smo informirati i aktivirati sve relevantne dionike na nacionalnoj razini (predstavnike Ministarstva unutarnjih poslova, Pravobraniteljicu za djecu, predstavnike Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, predstavnike ustanova socijalne skrbi, predstavnike iz područja industrije i IT sektora, kao i predstavnike organizacija civilnog društva za djecu) kako bismo zajedno formirali radnu grupu koja će tijekom provedbe projekta „116 000 pozivni broj za nestalu djecu“ izvršiti pripreme za uvođenje Child Alert sustava u Republici Hrvatskoj. Sudionici sastanka iznijeli su svoje viđenje problema nestale djece te potencijalnih rješenja, iznijeli prijedloge za početak pripremnih radnji za uspostavu Child Alert sustava te se složili da je isti potreban u Republici Hrvatskoj.
Radna skupina održat će još tri sastanka tijekom provedbe projekta.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *